Haruldaselt külm ja veniv kevad paneb põllumeeste närvid ja kannatuse tõeliselt proovile. Kuupäev näitab juba aprillikuu lõppu ja võrreldes ka eelmise aastaga on juba praeguseks tõelise kevadhooaja algus umbes kaks nädalat hilisem.

Kõige rohkem muret teevad põldude mullaharimine ja ettevalmistustööd ning ka külvamine. Jätkuvalt on piirkondi, kus külvi pole ikka saanud alustadagi ning põldude ettevalmistus on pigem masinatega mudas võitlemine. Juba on nähtud ka pehmetesse põldudesse uppunud traktorite väljatõmbamist. See rikub päevatöö tempot ja niigi pisut närvilist tuju.

Eelolevaks nädalavahetuseks lubab kõikjal Eestis tugevat sadu, peamiselt laupäevaks. Täna prooviti juba siin-seal pisut külvata, päeva jooksul jõudis ka vihmata piirkondades põllupind pisut taheneda, seega paljudel on mõttes homme (reedel) külvama minna.

Soovitus on seda mitte teha!

Tugev vihm peale külvi kaanetab põllu kinni ja külvikvaliteet kannatab. Seemnete idanemine ja ka taimede tärkamine on raskendatud, seda eriti juhul, kui pärast peaks pikemaajaliselt olema kuiv. Seemned jäävad nö ummuksisse ja taimed kasutavad liiga palju energiat vihma poolt kinni kaanetatud mullapinnast välja tulemiseks. Praegu paar päeva ootamist tõenäoliselt võrdub lõpptulemusena kiiremini tärkavate külviridadega.

Uueks nädalaks lubatakse hetkel ilma paranemist, samuti mullatemperatuur tõuseb sellega koos, seega seemnete idanemine ja taimede areng on lõpptulemusena kiirem.